Diagnostyka

Ważnym i koniecznym elementem rozpoczynajacym - po zebraniu dokładnego wywiadu od chorego - udany proces leczenia jest diagnostyka.

Współczesna medycyna zna około 130 kategorii metod diagnostycznych.
Diagnostyka jest bardzo pomocna w przeprowadzeniu rozpoznania i podjęciu właściwych decyzji. Nowoczesne metody diagnostyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu radykalnie zmniejszają czas potrzebny na wykonanie badań i zmniejszają ryzyko pomyłek.

Wykonujemy znaczny zakres specjalistycznych badań diagnostycznych.

W dziedzinie alergologi wykonujemy testy podstawowe i szczegółowe:
Testy podstawowe zawierają najczęściej występujące w naszym kraju alergeny. Służą do wstępnej ale często wystarczająco dokładnej identyfikacji alergenów.
  • Testy szczegółowe pomocne są w ustaleniu optymalnego leczenia.>
  • Prowadzimy również odczulanie.




  • W pracowni badań czynnościowych wykonujemy:

    Badania spirometryczne a także badania spirometryczne połączone z próbą rozkurczową.
    Badanie słuzy do określenia szybkości i objętości wymiany gazowej w płucach. Pozwala ocenić sprawność wentylacyjną układu oddechowego.

    Wykonujemy próby wysiłkowe układu oddechowego.
    Badanie wysiłkowe pozwala kompleksowo ocenić wydolność układu serca i płuc u chorych ze schorzeniami oddechowo krążeniowymi.

    Osoby zdrowe mogą zaś ocenić swoje potencjalne możliwości, na przykład sportowe. Ściśle ustalony i kontrolowany wysiłek wykonuje się na ruchomej bieżni.

    Dokonujemy doboru inhalatorów odpowiedniego typu.
    Dobór musi uwzględniać wiek chorego, rodzaj choroby, zaawansowanie choroby, warunki stosowania, rodzaj leków oraz rodzaj napędu: pneumatyczny ze sprężarką lub z generatorem ultradźwiękowym.

    Posiadamy profesjonalne stanowisko do inhalacji.

    Prowadzimy wypożyczalnie inhalatorów.
    Posiadamy profesjonalne kwalifikacje do domowego leczenia tlenem.
    Przy użyciu parametrów gazometrycznych opiekujemy się nad osobami leczonymi tlenem.
    Prowadzimy wypozyczalnie koncentratorów tlenu.
    Spora cześć z nowoczesnych urządzeń diagnostycznych jest połączona z komputerami co dodatkowo ułatwia archiwizację wyników badań i późniejsze ich szybkie wyszukanie i porównanie.


    Domowa tlenoterapia to bezpieczeństwo i wygoda dla chorych oraz ich rodzin zwłaszcza w wypadku POChP.

    Celem tlenoterapii jest zwiększanie wysycenia hemoglobiny tlenem poprzez zwiększanie jego stężenia w mieszaninie gazów podanych choremu. W niewydolności oddychania dochodzi bowiem do zmian w prężności gazów oddechowych manifestujących się niedostatecznym utlenowaniem krwi lub zbyt słabą eliminacją dwutlenku węgla lub obu zjawisk jednocześnie.
    Tlen stosuje się tylko w przypadku niedotlenienia (hipoksemii) niezależnie od mechanizmu jego powstania. Stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej powinno zapewniać saturację (mierzoną pulsoksymetrem) w zakresie 92-96%. Powinny ustać kliniczne objawy niedotlenienie takie jak sinica, duszność, kwasica metaboliczna. Ustaje także niepokój, pobudzenie i lęk świadczące o niedotlenieniu ośrodkowego układu nerwowego, Wskaźnik PaO2 wzrasta do wartości 80-100 mm Hg.
    Medyczny tlen ma być czysty i mieć wilgotność względną 100%. Ma być ogrzany do temperatury ciała.

    Badania gazometryczne poza oznaczeniem stopnia niedotlenienia pozwalają oznaczyć także parametr pH, prężność dwutlenku węgla oraz poziom dwuwęglanów. Znajomość tych parametrów pozwala dokładnie określić czy zmiany mają charakter ostry czy przewlekły co ma podstawowe znaczenie dla decyzji o podjęciu terapii tlenem.
    Zadzwoń

    tel: 091 489 5503
    fax: 91 4895503 i 4864189


    Odwiedź nas

    70-111 Szczecin
    Al Powstańców Wlkp 66/68