Astma

Nazwę naszej placówki utworzyliśmy od często występującej choroby płuc. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych , w której uczestniczy wiele komórek i substancji przez nie uwalnianych.

Przewlekłe zapalenie jest przyczyną nadreaktywności oskrzeli, prowadzącej do nawracających epizodów świszczącego oddechu , duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących szczególnie w nocy lub nad ranem. Epizodom tym towarzyszy rozlana obturacja oskrzeli o zmiennym nasileniu, często ustępująca samoistnie lub pod wpływem leczenia.

Główne punkty:

A-Astma, niezależnie od stopnia ciężkości, jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych.

B-Zapalenie dróg oddechowych wiąże się z nadreaktywnością oskrzeli, ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe i objawami klinicznymi ze strony układu oddechowego.

C-Zapalenie dróg oddechowych powoduje ograniczenie przepływu powietrza poprzez cztery mechanizmy: ostry skurcz oskrzeli, obrzęk ściany oskrzeli, przewlekłe tworzenie czopów śluzowych i przebudowę ściany oskrzeli.

D-Najsilniejszym wykrywalnym czynnikiem usposabiającym do wystąpienia astmy jest atopia, czyli wytwarzanie nadmiernej ilości przeciwciała klasy IgE w odpowiedzi na pospolite alergeny środowiskowe.

E-Uznanie astmy za przewlekłą chorobę zapalną ma wpływ na rozpoznawanie, prewencję i leczenie tej choroby. U niektórych chorych na astmę występuje także nadmierne wytwarzanie plwociny, zwłaszcza podczas zaostrzeń choroby, a także w jej przewlekłej postaci. Ważne jest odróżnienie zmian przewlekłych od nawracających zaostrzeń.

Astma jest przewlekłą choroba dróg oddechowych o różnym nasileniu objawów, która z czasem prowadzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Zaostrzenie astmy (napady lub nasilenie objawów klinicznych i upośledzenia czynności płuc ocenianego obiektywnie) mają ostry charakter; mogą się rozwijać gwałtownie lub stopniowo.
W obydwu przypadkach jednak mogą mieć ciężki przebieg i nawet doprowadzić do śmierci chorego, jeśli nie otrzyma on skutecznego leczenia. Częściej objawy w momencie zgłoszenia się chorego do lekarza są lżejsze, a niekiedy w ogóle nie występują.:


Pokazane na zdjęciu pajęczaki, roztocza kurzu domowego, to częsty sprawca problemów. Ulubionym siedliskiem roztoczy jest pościel, materace, tapicerowane meble, dywany i zasłony. Małe, podstępne pajęczaki żywią się naszym złuszczonym naskórkiem ale także pleśnią i pyłkami roślin. Na ich odchody, w których znajduje się uczulająca guanina, uczulonych jest blisko trzy miliony Polaków. Wilgotne powietrze sprzyja namnażaniu i wzrostowi roztoczy, suche pozwala łatwo rozprzestrzeniać się kurzowi z odchodami. Należy stosować specjalną pościel, zmniejszyć ilość zasłon i dywanów a także eliminować kurz oraz stosować środki zabijające roztocza. Dzięki roztoczom mamy męczący kaszel, duszności, katar i zapalenie spojówek.


Zadzwoń

tel: 091 489 5503
fax: 91 4895503 i 4864189


Odwiedź nas

70-111 Szczecin
Al Powstańców Wlkp 66/68